„Dziecko to mały człowiek”
J. Korczak
Staramy się naszemu uczniowi
ofiarować uczucie, zrozumienie, szacunek.
Chcemy mu wskazać właściwą drogę
życiową, hierarchię wartości
i umiejętność poruszania się we
współczesnym świecie.

Budynek szkoły
Szkoła znajduje się w samym sercu Rudy Śląskiej w dzielnicy Wirek przy ulicy Głównej. Od strony drogi usytuowane jest wejście główne, oddzielone od drogi niewielkim placem, bramą oraz szerokim chodnikiem i barierkami. Budynek podzielony jest na dwie części połączone przewiązką. Główna część, gdzie odbywają się zajęcia lekcyjne składa się z niskiego parteru, part netu i dwóch pięter. Na parterze znajduje się sekretariat, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, biblioteka, świetlica oraz trzy sale lekcyjne. Pierwsze piętro w całości jest przeznaczone dla uczniów klas IV-VI. Wśród siedmiu sal lekcyjnych mieści się pracownia informatyczna. Na tym piętrze ma swój gabinet pedagog szkolny. Drugie piętro zajmują nasi najmłodsi uczniowie i mają do swojej dyspozycji sześć sal lekcyjnych oraz pracownię komputerową. Na swoim piętrze mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ nie wchodzą tam starsi uczniowie. W niskim parterze szkoły oprócz szatni znajduje się kuchnia z jadalnią, mała salka do zajęć gimnastyki korekcyjnej oraz mała sala gimnastyczna. Przewiązka, gdzie mieści się gabinet pielęgniarki szkolnej łączy główną część szkoły z salą gimnastyczną. Kilka lat temu obiekt ocieplono, a wszystkie okna zmieniono na plastikowe.

Zaplecze szkolne
Do dyspozycji naszych dzieci jest boisko szkolne, które jest podzielone na boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Obok znajduje się plac zabaw. Kiedy tylko pogoda dopisuje, uczniowie spędzają na podwórku lekcje wychowania fizycznego i przerwy. W budynku szkolnym do dyspozycji uczniów są:

• duża sala gimnastyczna
  • mała sala gimnastyczna
  • sala do gimnastyki korekcyjnej
  • dwie pracownie komputerowe
  • dobrze wyposażona biblioteka i czytelnia
  • sale przedmiotowe wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny
  • gabinet pielęgniarki szkolnej
  • gabinet terapeutyczny
  • świetlica szkolna

Oferta dydaktyczna
Grono Pedagogiczne składa się z nauczycieli posiadających pełne kwalifikacje zawodowe. Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą nauczycieli, pedagogów, terapeutów i lektorów. Umożliwiamy dzieciom udział w różnego rodzaju konkursach i przeglądach. Realizujemy własny program wychowawczy i profilaktyczny, którego naczelnym celem jest wychowanie dziecka otwartego na drugiego człowieka, aktywnego w zdobywaniu wiedzy, optymistycznie nastawionego do życia, umiejącego odróżnić dobro od zła, zdrowego i sprawnego. W szkole działają różne koła zainteresowań, tworzone w zależności od potrzeb dzieci. Każdy uczeń ma możliwość uczestniczenia po lekcjach w zajęciach:

• sportowych SKS
  • gimnastyki korekcyjnej
  • kółka j. angielskiego
  • zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych
  • zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych
  • terapii pedagogicznej
  • logopedycznych
  • redagowaniu gazetki szkolnej
  • teatralnych
  • recytatorskich
  • kółka przyrodniczo-ekologicznego
  • koła PCK.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w:

• wyjazdach na „Zieloną szkołę” (klasy III)
  • licznych wycieczkach
  • wyjazdach do teatru, opery, kina.

Zadania naszej szkoły:

• przygotowanie wychowanka do samodzielnego życia
  • skoordynowanie oddziaływań wychowawczych domu, szkoły i środowiska rówieśniczego
  • opieka wychowawcza nad działaniem wychowanka w życiu w społeczności szkolnej
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych
  • kształtowanie umiejętności współżycia z innymi
  • integracja społeczności szkolnej